poniedziałek, 3 czerwca 2013

Hello, June.

Nie wiem, jak to się stało, ale mamy czerwiec. Maj trwał jakoś krótko i skończył się nie wiadomo, kiedy. Zanim zdążyłam powrócić do rzeczywistości po tygodniu spędzonym w słonecznej Chorwacji, znowu był długi weekend i ...obudziłam się w czerwcu. 

I don't know how come we have June already. May lasted briefly somehow and it ended up - I do not know when actually. Before I came back to reality after a week spent in sunny Croatia, again there was a long weekend and ... I woke up in June.


Mam wrażenie, że czas przelatuje mi trochę między palcami. Nie narzekam, ale czasem przestaję nad tym panować. To nic. Jest dobrze, a myślę nawet, że wszystko zmierza ku lepszemu. 

I feel that time goes by a little between my fingers. I can't complain but sometimes I stop on this rule. But well... It is ok and what's more - I think that everything is going to be even better.


Przed nami trzy najpiękniejsze i najlepsze miesiące w roku: czerwiec, lipiec i sierpień. Nadal jest mi trudno (od kilku lat zresztą...) oswoić się z myślą, że jestem dorosła i nie "przysługują" mi już wakacje. Mimo to, zawsze staram się wykorzystać letni czas najlepiej, jak mogę. Planuję wyjazdy. Te dalsze i bliższe. Korzystam z dobrej pogody nawet, gdy jest to tylko leżak przed domem. Noszę szorty i krótki rękaw, nie rezygnuję z nich mimo, że czasem pada. Wyciskam czas jak cytrynę, bo wiem, jak bardzo będzie brakować mi słońca w listopadzie i grudniu. 

Three most beautiful and best months of the year are before us: June, July and August. It has been still difficult for me (for a few years anyway...) to get used to the fact that I'm an adult and I can't "enjoy" my vacation anymore. Still, I always try to take advantage of summertime as best as I can. I plan some trips. The further and shorter ones. I use a good weather, even if it's just a sunbed before the house. I wear shorts and short sleeves, I don't resign even though it rains a little. squeeze time like a lemon because I know how much I'm gonna miss the sun in November and December.Cieszę się zielenią, kwiatami, tym, że wieczory są ciepłe i takie długie. Piję sok pomidorowy - ma więcej beta-karotenu niż marchew. Skóra szybciej zbrązowieje i będzie odporniejsza. Czekam na maliny, borówki. Moje ulubione owoce. I truskawki. By jeść je w towarzystwie szampana. 
Latem wszystko jest lepsze.

I am happy with greenery everywhere, flowers and that evenings are warm and so long. I drink tomato juice - it has more beta-carotene than carrots do. The skin will quickly get brown and stay resistant. I am waiting for raspberries and blueberries. My favorite fruits. And strawberries. To eat them in the company of champagne.
 In summer everything is better.


All the photos are mine or come from tumblr.com

10 komentarzy:

Olga pisze...

Amazing post!! I love summer!

TheFashionFraction pisze...

love the pictures

www.thefashionfraction.com
www.thefashionfraction.com

zuuRich pisze...

Beauuuutiful Pictures! Great :D
You have great Ideas and a interesting blog, i really like it!
what you think, wanna follow each other?
I would be happy :-)

xoxo Kira
schuhRei.ch

BreezeyBee pisze...

great post!
may went far too quickly
Following you now :)

would you like to follow eachother via gfc & bloglovin'?
BlogLovin' | BreezeyBee Blog | International Giveaway
xoXo

curls and bags pisze...

amazing pictures! I'm following now on GFC and bloglovin. I hope you have a look at my blog too and follow if you like it :)
http://www.curlsandbags.com

Анна М. pisze...

Hi flower, your blog is really amazing! Fascinating posts! I just love it and I'm following! I hope you'll visit me and follow mine too.

Kisses from Russia, www.annmartynova.ru

DPU pisze...

Nice blog! I'm a fellow fashion-loving lawyer. xox

dietphilosophyunderground.blogspot.com

Anonimowy pisze...

Przyjemny blog, ciekawie piszesz. Pozdrowienia dla ziomalki, Kasia z Wawy.

sergio castaño peña pisze...

definitely unbeatable!!
your purposes are simply amazing, hope you follow me back <3

www.malesclutch.net
Sergio, xx

Sylwia Dolores pisze...

Świetny post, podoba mi się jak piszesz...;)
a zdjęcia...rozmarzyłam się!
Obserwuję, mam nadzieje ze Ty tez zechcesz;)
Kisses x
http://fashiongirlfromtown.blogspot.co.uk/

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...